Hakkında

TÜRKAS Tüm Ürün, Kap ve Ambalaj Standartları Sempozyumu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde 2016 yılından itibaren İstanbul’da gerçekleştirilmektedir. TÜRKAS, 2018 yılında Süt ve Süt Ürünleri temasıyla İstanbul’da gerçekleştirilecektir.

TÜRKAS, ambalaj malzemeleri ve ekipmanlarının seçilen tema özelinde ambalaj, paketleme ve gıda işleme sistemleri sektörlerinin katılımı ile ulusal ve uluslararası paydaşları bir araya getirerek, ticari iş hacimlerinin gelişip artmasını sağlamaktadır.

Üretim sürecinde yer alan sektörlerin tüm dinamiklerini analiz ederek, tüm paydaşları bir araya getirecek; ürün ve ambalaj standartları rehberine katkı sağlayacaktır.

Süreklilik, sürdürülebilirlik ve devamlılık ilkeleri göze alındığında, kap ve ambalaj standartlarının kullanıldığı tüm sektörlere uygulanacak düzenleme;

2016 yılında Sebze ve Meyve sektöründe gerçekleştirilmiş,

2017 yılında ise Et, Et Ürünleri ve Su Ürünleri sektörüne yönelik çalışmaları devam etmekte,

2018 yılında Süt ve Süt Ürünleri,

2019 yılında Kesme Çiçek,

2020 yılında Kuru Gıda sektörleri üzerinde gerçekleştirilecektir.

2016 yılında Sebze ve Meyve sektörü üzerine yapılan çalışmayı görüntülemek için tıklayınız.

TÜRKAS, 2018 yılında sütte ve süt ürünlerinde yaşanan kayıpların boyutlarını minimuma indirme hedefiyle akademik tebliğlerin ilk elden ve en hızlı, en taze şekilde gerçekleştirilmesi adına platform oluşturularak TÜRKAS takipçileri ile paylaşılmasını sağlayacaktır.

 

back to top