Hakkında

Gıda sektörü; tarımsal veya hayvansal hammaddenin işlenerek yüksek kalitede, sağlıklı gıda ve içecek ürünleri haline getirildiği en geniş tüketim alanlarından biridir. Üretimden başlayarak tüketiciye kadar olan süreçte sağlıklı hammadde temininden kayıp ve atık yönetimine, ambalajlamadan dağıtım kanallarına kadar birçok unsur yer almaktadır.

Süt ve süt ürünleri, muhafaza ömrünün kısıtlı olması ve yapısındaki besin değerlerinin hassasiyeti sebebiyle yüksek özen gösterilmesi gereken bir besin grubudur. Günümüzde tüketici bilincinin artmasıyla beraber kaliteli ve güvenilir gıda talepleri de artmaktadır. Bu nedenle süt ve süt ürünlerinin doğru standartlarda üretilmesi, doğru ambalajlamanın yapılması, tüketiciye ulaştırma aşamasında soğuk zincirin korunması gibi sürekli iyileştirmeler gerekmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde yürütülen Ürün ve Ambalaj Standartları Rehberi Projesi kapsamında; her yıl belirlenen gıda sektörüne yönelik olarak ürün ve ambalaj standartları oluşturulmaktadır. Rehber Projesi ile gıda ürünlerinin doğru standartlarda üretilmesi, doğru ambalajlamanın yapılması, tedarik sisteminin sorunsuz sağlanması ve ürün kayıplarının önlenmesi gibi önem arz eden konulara yönelik iyileştirmeler amaçlanmaktadır.

Ürün ve Ambalaj Standartları Rehberi kapsamında Meyve ve Sebze, Et, Et Ürünleri ve Su Ürünleri sektörlerine yönelik çalışmalar yapılmıştır.

            

TÜRKAS 2018 – 2019 TEMASI; SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ

Ürün Kap ve Ambalaj Standartları Rehberi projesi kapsamında düzenlenen ve gıda, ambalaj, paketleme ve tedarik sistemleri sektörlerinin katılımı ile gelişmelerin yakından takip edileceği bir platform oluşturan TÜRKAS Tüm Ürün, Kap ve Ambalaj Standartları Sempozyumu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Muhtarlıklar ve Gıda Daire Başkanlığı öncülüğünde 18 Nisan 2019 tarihinde, İstanbul Grand Cevahir Otel’de Süt ve Süt Ürünleri temasıyla gerçekleştirilecektir.

3. kez düzenlenecek olan TÜRKAS, T.C. Ticaret Bakanlığı, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE)’nün stratejik ortaklığı ile gerçekleştirilecektir. TÜRKAS, daha önce;

  • 2016 yılında Meyve ve Sebze sektörüne,
  • 2017 yılında Et, Et Ürünleri ile Su Ürünleri sektörüne yönelik düzenlendi.

TÜRKAS kapsamında gerçekleştirilecek panellerde; katılımcılarla birlikte gıda işleme ve ambalajlama süreçleri hakkında bilgi alışverişinin sağlanması amaçlanmaktadır. Süt ve süt ürünleri sektörüne yönelik hazırlanan bildiri ve makalelerin sunulacağı akademik oturumlarda ise literatüre katkı sağlanması sempozyumun öncelikli hedeflerindendir. 

TÜRKAS, önümüzdeki yıllarda Kuru Gıda ve Kesme Çiçek sektörlerine yönelik düzenlenecektir.

 

TÜRKAS Yolculuğu

5-6 Ekim 2016

Meyve ve Sebze Sektörü

6-7 Aralık 2017

Et, Et Ürünleri ve Su Ürünleri Sektörleri

18 Nisan 2019

Süt ve Süt Ürünleri Sektörü

2020

Kuru Gıda Sektörü

2021

Kesme Çiçek Sektörü

back to top